Trener pracy. Kurs przygotowujący do pracy z osobami ze szczególnymi potrzebami

Opis szkolenia


Program szkolenia

Dzień 1.

1. Wprowadzenie do zagadnień treningu pracy.
2. Rola trenera pracy w zależności od środowiska pracy (warsztaty terapii zajęciowej, organizacje pozarządowe, instytucje komercyjne, działalność indywidualna).
3. Zrozumienie różnych rodzajów niepełnosprawności i innych specjalnych potrzeb.
4. Praktyczne sposoby na dostosowanie metodyki pracy i narzędzi treningowych do potrzeb uczestników.
5. Niepełnosprawność w aspekcie prawnym – omówienie orzeczeń. Pośrednictwo pracy w działalności trenera pracy. Obiekcje pracodawców przed zatrudnianiem osób o niepełnosprawności.
6. Trening pracy w ujęciu prawnym.
7. Uprawnienia zawodowe osoby ze szczególnymi potrzebami.
8. Formy wsparcia zatrudnienia pracownika z niepełnosprawnością poprzez fundusze zakładowe (FAZ, ZFRON, FS).
9. Pomoc publiczna dla przedsiębiorstw.
10. Konsultacje indywidualne z trenerem prowadzącym.

 

Dzień 2.

1. Pośrednictwo pracy w działalności trenera pracy.
2. Obiekcje pracodawców przed zatrudnianiem osób z niepełnosprawnościami oraz metody pracy z nimi – zajęcia praktyczne.
3. Metody poszukiwania pracodawców dla osób z niepełnosprawnościami.
4. Efektywna komunikacja z pracodawcą poprzez CV.
5. Budowanie relacji z pracodawcami osób z niepełnosprawnościami – zajęcia praktyczne.
6. Trudne pytania pracodawców – zajęcia praktyczne.
7. Konsultacje indywidualne z trenerem prowadzącym.

 

Dzień 3.

1. Techniki komunikacji i interakcji z osobami ze szczególnymi potrzebami.
2. Rozwój umiejętności interpersonalnych i empatii.
3. Dostosowanie stylu komunikacji do potrzeb uczestników i sytuacji.
4. Praktyczne ćwiczenia i symulacje interakcji z uczestnikami.
5. Praktyczne aspekty pracy z osobami ze szczególnymi potrzebami, w tym sposoby na motywowanie i angażowanie uczestników.
6. Praca w zespołach i koordynacja działań wśród uczestników o różnych potrzebach.
7. Praca z klientem z doświadczeniem kryzysu psychicznego.
8. Praca z klientem ze spektrum autyzmu.
9. Praca z klientem z niepełnosprawnością intelektualną.
10. Onboarding – krok po kroku + ćwiczenia praktyczne.
11. Praktyczne wskazówki i narzędzia dla trenerów, w tym materiały edukacyjne i technologie wspomagające.
12. Konsultacje indywidualne z trenerem prowadzącym.

 

Czas: 3 dni (24 godziny)
Miejsce: do ustalenia
Certyfikat: Tak


Kogo możesz spotkać?

PAWEŁ CZAPLIŃSKI

Prawnik, socjolog i doradca zawodowy, wieloletni dyrektor ds. prawnych Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. Ekspert w obszarze pomocy publicznej i wsparcia w zatrudnieniu OzN na otwartym i chronionym rynku pracy. Doświadczony szkoleniowiec, ma ponad 1000 h szkoleń w obszarze dostępności w zatrudnieniu, pomocy publicznej, projektowania uniwersalnego, komunikacji i obsługi klienta z niepełnosprawnością. Szkoleniowo i doradczo pracuje we wszystkich segmentach rynku pracy. Posiada ogromne doświadczenie w obszarze zarówno dużych instytucji o charakterze korporacyjnym, dyrektorów i menadżerów odpowiedzialnych za dostęp do zatrudnienia w administracji publicznej, ZPCHR, w ostatnich latach realizuje szkolenia w obszarze aktywizacji zawodowej osób z głębokimi niepełnosprawnościami, w których, pracując z publicznymi instytucjami przygotowania zawodowego, uczy i w praktyce pokazuje jak skutecznie aktywizować długotrwale bezrobotne z takimi niepełnosprawnościami. Jest również prezesem Fundacji Aktywności Zawodowej, która od ponad 15 lat skutecznie wspiera OzN w znalezieniu swojego miejsca na rynku pracy. Fundacja rok rocznie aktywizuje zawodowo ok. 200 osób z różnymi niepełnosprawnościami, osiągając blisko 70% skuteczności w zakresie wprowadzenia OzN na, w głównej mierze, otwarty rynek pracy.

 

MICHAŁ CZAPIEWSKI

Trener Pracy, pośrednik i doradca zawodowy, który od ponad 15 lat aktywnie działa w obszarze wprowadzania OzN na otwarty rynek pracy. Doświadczenie zdobywał w największych organizacjach pozarządowych, specjalizujących się w aktywizacji zawodowej OzN, tj. Integracja, Caritas, POPON, trener w obszarze zatrudnienia i onboardingu OzN, obsługi klienta z niepełnosprawnością, dostępności w edukacji i projektowania uniwersalnego. Na salach szkoleniowych spędził ponad 1000 h szkoleniowych. W ostatnich latach specjalizuje się w szkoleniach dla instytucji przygotowania zawodowego, pracujących z osobami z niepełnosprawnością psychiczną, spektrum, intelektualną i sprzężoną. Zrealizował również kilkaset godzin szkoleń dla osób zarządzających w administracji publicznej oraz w średnich i dużych przedsiębiorstwach.

 

ŁUKASZ PISARSKI

Zawodowo od 29 lat zajmuję się wspieraniem osób z niepełnosprawnościami w ich rozwoju. Główny obszar zainteresowań to praca na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną. Szczególnie bliska jest mi idea takiego ich wspierania, która odpowiada rzeczywistym potrzebom i oczekiwaniom samych osób z niepełnosprawnościami. Potrzebom i oczekiwaniom, które często są deprecjonowane przez specjalistów, opiekunów, rodziny, system i społeczeństwo. Podstawowe obszary mojego wsparcia to umiejętności społeczne oraz praca zawodowa tych osób. Od 29 lak jestem kierownikiem Warsztatu Terapii Zajęciowej w Warszawie. Dodatkowo, od przeszło 20 lat, chętnie dzielę się swoją wiedzą, a przede wszystkim doświadczeniem, prowadząc wykłady i szkolenia.

 

MAŁGORZATA LIPIŃSKA

Małgorzata Lipińska-Dawid – z wykształcenia i zamiłowania – psycholog. Ukończyła Stosowaną Psychologię Społeczną na Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie. Absolwentka podyplomowych studiów Job-coaching: doradztwo zawodowe i edukacyjne, coaching kariery oraz psychotraumatologii. Uzyskała certyfikat ASTH i VCC w zakresie coachingu. Ciekawość drugiego człowieka towarzyszyła jej od zawsze. Doceniana za wrodzoną empatię, autentyczność i szukanie rozwiązań. Wierzy, że możemy znacznie więcej niż nam się wydaje, stąd pomaga w odkryciu swojego potencjału zarówno na sesjach indywidualnych, jak i na sali szkoleniowej, a w drugim człowieku dostrzega niepowtarzalność i wyjątkowość. Ma ponad 6-letnie doświadczenie z zakresu aktywizacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych jako doradca zawodowy, pośrednik pracy i coach. Przeprowadziła ponad 500 h szkoleń w tym zakresie. Specjalizuje się szczególnie w temacie szeroko pojętej komunikacji, budowaniu dobrych relacji i odkrywaniu własnego potencjału, a także profilaktyki wypalenia zawodowego czy budowaniu granic. Jako psycholog i psychotraumatolog wspiera osoby w trudnościach życiowych i prowadzi również od ponad 6 lat indywidualne sesje wsparcia psychologicznego we współpracy zarówno z sektorem publicznym. jak również organizacjami samorządowymi. Z Instytutem Aktywności Zawodowej współpracuje od 2022 roku. Prywatnie kociara, miłośniczka podróży, ciepłej kawy i koloru różowego.
Do góry