Warsztat antystresowy w oparciu o techniki mindfulness

Opis szkolenia

Praktyczny trening umysłowy, by wzmacniać praktyczne zasoby do radzenia sobie ze zmianami, codziennymi przeciwnościami i odnaleźć więcej równowagi. Szkolenie będzie miało formułę warsztatową. Każdy moduł zawierać będzie praktyczne narzędzia i ćwiczenia w postaci zarówno grupowych praktyk prowadzonych, jak i ćwiczeń do samodzielnego wykonywania po warsztacie, popartych krótkim naukowym wyjaśnieniem skuteczności owych praktyk.


Program szkolenia

Dzień 1.
Myślowy autopilot a świadome działanie

Dlaczego mindfulness? Korzyści z praktyki uważności dla zdrowia fizycznegoi psychicznego.
Jak działa „małpi umysł”?, czyli jak rozproszenie i wzburzenie umysłu wpływają na nasze funkcjonowanie.
Tryb uważnego bycia vs. działanie na „autopilocie” – jak wzmacniać świadome zachowania i nawyki oraz uwolnić się od „autopilota” dzięki praktyce mindfulness.
Sztywność reakcji a elastyczność reakcji – ćwiczenie umiejętności świadomego wyboru i metoda tzw. „stopklatki” – celowej pauzy.
Co to znaczy „być tu i teraz” i jakie płyną z tego korzyści dla naszego psychicznego dobrostanu oraz relacji z innymi.
Jak znaleźć spokój w pędzącym świecie dzięki praktyce mindfulness?
Adaptacyjne (wspierające) i nieadaptacyjne (niewspierające) sposoby radzenia sobie ze stresem, fizjologia stresu.
Jak mieć ciało na uwadze? Rozpoznawanie sygnałów stresu w ciele dzięki technikom uważności.
Mindfulness jako sposób na radzenie sobie ze stresem i trudnymi sytuacjami. Nieoceniająca ciekawość i akceptacja jako fundamenty uważności – „robienie miejsca” na trudne doświadczenia i emocje.

 

Dzień 2.
Trening uważności

Metody oddechowe i relaksacyjne: prowadzone praktyki uważności ciała i oddechu.
Skrzynka z narzędziami: praktyczne metody wizualizacji i relaksacji w celu redukcji stresu i zwiększania poczucia bezpieczeństwa do samodzielnego wykonywania. Uważny ruch i kontakt z naturą.
Uważność na co dzień
Jak nieformalne praktyki mindfulness wplatać w codzienność?
Dbam o swój zasięg: zasady cyfrowej higieny oraz korzyści płynące z „cyfrowego detoksu”.
Celowe zwracanie uwagi i zauważanie własnych reakcji
Uważność jako czynnik wspierający codzienną praktykę wdzięczności – tzw. negatywne nastawienie mózgu a świadome zauważanie dobra.
Współczucie i samowspółczucie
Uważność jako element życzliwości dla siebie i innych.
Koncepcja samowspółczucia w psychologii – samowspółczucie jako sposób na budowanie trwałego dobrostanu oraz odporności psychicznej.
Metody samoregulacji i samokojenia, odkrywanie skutecznych mechanizmów samoopieki.

 

Czas: 2 dni (16 godzin)
Miejsce: do ustalenia
Certyfikat: Tak


Kogo możesz spotkać?

Zdjęcie przedstawia uśmiechniętą blondwłosą kobietę we wzorzystej koszuli.

JOANNA DOLIŃSKA

 Język i komunikacja to moja pasja. Wierzę, że słowa mają wielką moc i wspieram rozwój kompetencji miękkich w twardym niekiedy świecie biznesu. Tworzę przestrzeń do odkrywania własnego stylu i potencjału. Zapraszam do wspólnego budowania dobrego biznesu opartego na autentyczności, empatii, dialogu, samoświadomości i pracy na zasobach.
Z wykształcenia jestem lingwistką, przez kilkanaście lat zawodowo związana byłam z marketingiem i światem mediów. Obecnie jako certyfikowana trenerka wspieram organizacje, managerów/ki i liderów/ki w rozwijaniu efektywnej komunikacji. Podczas warsztatów tworzę przestrzeń do nauki poprzez działanie i wymianę doświadczeń. Moich klientów wspieram w rozwoju w oparciu o ich mocne strony i budowanie uważnej relacji z samym/ą sobą oraz innymi. Do pracy trenerskiej wplatam wiedzę i know-how zdobyte w pracy menadżerskiej w największych światowych korporacjach, w Szkole Trenerów Grupy TROP, w czasie studiów z Porozumienia bez przemocy wg Marshalla Rosenberga (NVC), kursu Mindfulness (MBSR), a także podczas licznych programów rozwojowych, w których regularnie biorę udział
Do góry